Научни клуб Гимназије Зајечар обележио Пи дан

Научни клуб Гимназије Зајечар данас је обележио светски дан броја Пи. Том приликом ученици другог разреда одељења за ученике са посебним способностима за рачунарство и информатику представили су како би број Пи звучао у музичком запису. У свом раду искористили су Ардуино микроконтролер и написали програм који је свакој цифри броја Пи доделио одређени тон. Поред тога организовано је и решавање логичких задатака.

Пи дан, који се обележава 14. марта (или 3.14 према америчком начину представљања датума), слави константу π (пи), која представља однос обима и пречника круга. Овај дан пружа прилику да се прослави математика и наука на забаван и едукативан начин. Многи широм света користе Пи дан као прилику да истраже фасцинантне карактеристике ове ирационалне и бесконачне децималне бројке. Од организовања такмичења у меморисању децимала π, до прављења и дељења специјалних посластица у облику кругова, Пи дан окупља људе свих узраста и позива их да се диве лепоти математичке симболике. Овај дан не само што слави математичке концепте, већ и подстиче креативност, радозналост и ентузијазам према учењу.

Свим љубитељима математике желимо да честитамо овај дан.